Turnitin Alıntı Oranı Düşürme (Paraphrase)

Turnitin Alıntı Oranı Düşürme (Paraphrase) 2017-09-28T00:41:40+00:00

turnitin alıntı intihal oranı düşürme paraphrase

Akademik camiada yaşanan intihallerin önüne geçebilmek adına teknolojik gelişmelerin desteği ile yapılan alıntıları tespit eden çeşitli algoritmalar geliştirmiştir. Bu algoritmalardan en yaygın olarak kullanılanı Turnitin olup, her enstitü bu programdan alınacak benzerlik çıktısının belli bir yüzde altında kalmasını talep etmektedir. Bundan dolayı öğrenciler, araştırmalardan alıntı yaparken yazarın ifadelerini olduğu gibi aktarmak yerine dolaylı anlatımlar tercih etmelidir ve bunları yaparken de bilimsel etik kurallarını ihlal etmemelidir.

Yapılan çalışmalarda alıntı oranının yüksek çıkması sıklıkla rastlanan bir durumdur. Çünkü tüm tez çalışmalarında öğrenciden geçmiş araştırmaların kaynak göstermek sureti ile alıntılanması ve üzerine tezi özgün kılacak araştırmanın eklenmesi sureti ile oluşturulmakta ve öğrencilerden çoğunlukla yeni bir ürün oluşturması beklenmemektedir.

İntihal Oranı Nasıl Düşürülür?

Hangi disipline ait olursa olsun yapılan akademik çalışmada dolaylı anlatımın dilli kullanma becerisi gerektirmesinden dolayı bu alıntılar istene seviyeye indirilemeyebilmkte ya da dolaylı anlatım sonucunda anlamını tümüyle yitirmiş cümleler ortaya çıkabilmektedir. İşletmemiz bu konuda Türkçe yürütülen tez çalışmalarının Türk Dili ve Edebiyatı konusunda uzman kişilere teslim edilmesi gerektiği kanaatindedir. Öğrencinin yüksek alıntı oranı ile başvurmasının ardından Turnitin programı üzerinden alıntıları görüntüleyen uzman üyelerimiz gereken düzeltmeleri yapmaktadır. Çalışmanın öğrenciye teslim edilmesi esnasında da çalışmanın çıktısı olarak Turnitin orijinallik raporu teslim edilmektedir.

TEZ HAZIRLAMA SÜRECİNİZDE PROFESYONEL DANIŞMANLIK İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ

Teklif Al
Teklif Al