Turnitin Alıntı Oranı Düşürme (Paraphrase)

Turnitin Alıntı Oranı Düşürme (Paraphrase)2018-02-23T12:33:32+00:00

turnitin alıntı intihal oranı düşürme paraphrase

Kariyerinizi başarılı bir şekilde sürdürürken sadece anlık değil, aynı zamanda uzun vadeli bir sorun yaşamamak için intihale dikkat etmeniz son derece önemlidir. Lisansüstü tezlerinde intihal oranının yüksek çıkması durumunda ilgili unvanı elde etmeniz mümkün olmayacaktır. Bu nedenle gerekli olan özgünlüğü sağlamanız ve kaynakçaları tam olarak doğru bir şekilde göstererek alıntı yaptığınız yerleri belirtmeniz gerekmektedir. Ünvanınıza hiçbir tereddüte yer vermeksizin sahip olmak amacıyla mutlaka alıntıyla ilgili gerekli kaynak gösterme işlemini gerçekleştirmelisiniz. Alıntı yaptığınız ve tezinize eklediğiniz çalışmaların direkt olarak Türkçe diliyle yazılmış olması gerekmez. İngilizce, Almanca, Hintçe, Rusça veya diğer dillerde olması fakat bire bir çevrilerek kaynak gösterilmeksizin teze eklenmesi yasaktır. Pek çok yaptırımı olduğu gibi, yıllar boyunca sürdürdüğünüz unvanınızın bir anda intihal yaptığınızın anlaşılması nedeniyle elinizden alınması söz konusu olabilir.

Akademik camiada yaşanan intihallerin önüne geçebilmek adına teknolojik gelişmelerin desteği ile yapılan alıntıları tespit eden çeşitli algoritmalar geliştirmiştir. Bu algoritmalardan en yaygın olarak kullanılanı Turnitin olup, her enstitü bu programdan alınacak benzerlik çıktısının belli bir yüzde altında kalmasını talep etmektedir. Bundan dolayı öğrenciler, araştırmalardan alıntı yaparken yazarın ifadelerini olduğu gibi aktarmak yerine dolaylı anlatımlar tercih etmelidir ve bunları yaparken de bilimsel etik kurallarını ihlal etmemelidir.

Yapılan çalışmalarda alıntı oranının yüksek çıkması sıklıkla rastlanan bir durumdur. Çünkü tüm tez çalışmalarında öğrenciden geçmiş araştırmaların kaynak göstermek sureti ile alıntılanması ve üzerine tezi özgün kılacak araştırmanın eklenmesi sureti ile oluşturulmakta ve öğrencilerden çoğunlukla yeni bir ürün oluşturması beklenmemektedir.

Tez Nasıl Özgünleştirilir?

Tezde sizden istenecek olan kaynakça kısmı, elde ettiğiniz ve tezinize eklediğiniz bilgilerin nereden alındığının anlaşılması ve iligli yazarlara haklarının teslim edilmesi açısından önemlidir. Bir tezin sadece bir kaynak üzerinden yazılması imkansız olduğu gibi akademik camiada mutlak intihali doğuracak etik dışı bir davranış olarak görülmektedir. Pek çok kaynaktan yardım almanız, fikir edinmeniz, çalışmaları öğrenmeniz ve kayıt altına almanız gerekmektedir. Ancak bu sayede giriş, gelişme ve sonuç açısından özgün bir tez hazırlamanız mümkün olacaktır. Tezin özgünlük durumu, özellikle kabul edilmesi ve ilerleyen yıllarda sorun çıkartmaması açısından önemlidir.

İntihal Oranı Nasıl Düşürülür?

İngiltere’de, Amerika’da veya farklı ülkelerde bulunan öğretim üyesinin işlediği bir konudan yararlanarak tezinizi yazıyorsanız, İngilizce bir metni Türkçe diline çevirmeniz yetmeyecektir. Sadece tercüme metinler ile bir tezin kurgulanması ve Türkçe’ye çevrilen tezin bire bir yazılması da intihalin bir başka versiyonudur ve bu tarz durumlarda orana değil, doğrudan intihal yapıldığına değinilir ve tez iptal edilir. Bu noktada önemli olan husus ilgili metinleri dolaylı anlatımlar ile teze yerleştirmek ve bu işlem sırasında tez yazarı olarak hem kendinizden hem de çeşitli kaynaklardan ilaveler yapmaktır.

Hangi disipline ait olursa olsun yapılan akademik çalışmada dolaylı anlatımın dilli kullanma becerisi gerektirmesinden dolayı bu alıntılar istenen seviyeye indirilemeyebilmekte ya da dolaylı anlatım sonucunda anlamını tümüyle yitirmiş cümleler ortaya çıkabilmektedir. İşletmemiz bu konuda Türkçe yürütülen tez çalışmalarının Türk Dili ve Edebiyatı konusunda uzman kişilere teslim edilmesi gerektiği kanaatindedir. Öğrencinin yüksek alıntı oranı ile başvurmasının ardından Turnitin programı üzerinden alıntıları görüntüleyen uzman üyelerimiz gereken düzeltmeleri yapmaktadır. Çalışmanın öğrenciye teslim edilmesi esnasında da çalışmanın çıktısı olarak Turnitin orijinallik raporu teslim edilmektedir.

TEZ HAZIRLAMA SÜRECİNİZDE PROFESYONEL DANIŞMANLIK İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ

Teklif Al
Teklif Al