Tezimdeki Analizleri Para Karşılığında Yaptırmam Suç mu?

Yükseköğretim ya da doktora tezleriniz için seçmiş olduğunuz tez konunuzla ilgili istatiksel verilere ihtiyaç duyabilirsiniz. Tez yazmak ve toplanılan verilerin bir araya getirilmesiyle, istatiksek veriler için uzmanlardan yardım almak çok ayrı konulardır. Bu nedenle tezimdeki analizleri para karşılığında yaptırmam suç mu sorunuza cevap olarak bunun kesinlikle bir suç olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü her tez yazan istatiksel verilere ulaşmak için kullanılan SPSS, Lisrel ya da Amos gibi yazılım programlarını bilmek ve öğrenmek zorunda değildir. Bu tamamen başkasını uzmanlık alanı olduğu için tez yazım sürecinde de bu uzmanlardan hizmetinin bedeli karşılığında yardım almak çok olası bir durumdur.

İstatiksel Veri Analizi Nasıl Yapılır?

Bir anlam ortaya çıkarmak ortaya koyulan veri ham haldedir ve bunun işlenmesiyle bu veriler anlam kazanır. İstatiksel veri analizi de tüm çalışmalarda kullanılabildiği için büyük bir öneme sahiptir. Bu nedenle tez yazım sürecinde siz de ilgili olduğunuz alan için istatiksel veri analizine ihtiyaç duyabilirsiniz. Kullanılan birçok istatiksel yöntemden bahsedebiliriz. Zaten veri analizi için birden çok amaca bağlı olarak tek bir sonuca götürecek tek bir yöntemden bahsedilemez. Bu nedenle farklı amaçlar için üretilen, farklı alanlar için kullanılan, farklı veri yapılarına uygun olarak ortaya çıkan çok sayıda istatiksel yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

Tezimdeki analizleri para karşılığında yaptırmam suç mu sorunuza aldığınız yanıttan sonra, tez konunuz için uygun istatiksel yöntemi belirleyebilirsiniz. Bunun için öncelikle araştırma konunuzdaki değişkenleri belirlemeniz gerekir. Belirlediğiniz bu değişkenlerin daha sonrasında hangisinin bağımlı değişken, hangisinin bağımsız değişken olduğunu seçmelisiniz. Bunları belirli kategorilere ayırdıktan sonra araştırma sorunuzun amacını belirleyerek sizin için en uygun olan analizi belirlemiş olacaksınız. İstatiksel yöntemlerin çoğunlukla dört amaç için uygulandığını söyleyebiliriz. Bunların başında ilişki derecesi gelmektedir. Bunun dışında grup farklılığı, yapı belirleme ve üyelik tahmini olarak sıralayabiliriz. Tüm bu detayları öğrendikten sonra profesyonel olarak tezinizle ilgili güvendiğiniz kurumlardan para karşılığında güvenle yardım alabilir ve tez konunuzu daha detaylı bir şekilde ele aldığınızı jüriye gösterebilirsiniz.

By |2018-08-03T22:54:36+00:003 Ağustos 2018|Categories: Genel|