Tez Yazma Aşamaları

Tez yazma, aslında tezin en son aşamasıdır. Çeşitli metotlarla toplamış olduğunuz bulguların belli bir taslak üzerinde kâğıda dökülmesidir. Hazırlamış olduğunuz tezin dili sade ve anlaşılır olmalıdır, araştırmalarınızı da mümkün olduğu kadar kitap, gazete, rapor ve makale gibi birinci el kaynaklardan yapmalısınız. Tez yazmadan önce daha önce yazılmış örnek makaleleri inceleyerek tez yazımı hakkında genel bir bilgi sahibi olmalısınız. Kurumunuzda daha önce ün yapmış kimselerin tezlerini incelemek için bölüm kütüphanesine gidebilirsiniz.

Tez, dünya bilimine katkı sunan ve öğrencilerin araştırma yapma yeteneğin kazandıran bilimsel bir çalışmadır. Tez yazmak çaba ve emek gerektiren bir iştir, ayrıca bilgi ve tecrübe ister, uzun süreli çalışma ve deneyimler sonucu elde edilen bilgilerin yazılı olarak sunulmasıdır.

Tez Yazarken Takip Edilecek Adımlar

Her bir çalışmanın kendine göre farklı araştırma yöntemleri olduğu gibi tez hazırlamanın da farklı araştırma çeşitleri ve kendine özgü kuralları bulunmaktadır. Tez hazırlamaya başlayacakların öncelikli olarak dikkat etmeleri gereken konu, tez çalışmasının bilime katkı sunan bilimsel bir çalışma olduğudur. İyi bir tez yazmanın aşamalarını maddeler halinde inceleyelim;

  • Tez yazmaya karar verenlerin ilk yapmaları gereken şüphesiz ki bir konu belirlemek olacaktır. konu belirlemeden önce araştırma yapılacak alanda mutlaka bir literatür taraması ve kaynak araştırması yapmak şarttır. Kolay araştırma yapılabilecek bir konu seçilmesi tez yazım aşamasında büyük kolaylık sağlayacaktır.

 

  • Tez konusu belirlendikten sonra ikinci önemli husus konunun sınırlandırılmasıdır. Çok geniş bir konu üzerinde çalışma yapmak araştırmayı zorlaştıracağı gibi konunun çok dar olması da yapılan çalışmayı anlamsız kılacaktır.

 

  • Hipotez kurma, araştırmalar sonucu elde edilen bulgulara ve edinilen bilgilere göre bir görüş öneri sürmektir. Örnek olarak uyuşturucu madde kullanımı hakkında yapılan bir araştırmada varılan sonuçlar üzerinden “uyuşturucu kullanmaya yönlendiren en önemli etkenlerden birisi aile içi huzursuzluk” gibi bir görüş ortaya atılabilir.

 

  • Tez çalışması yaparken başlangıçta belirlenmesi gereken diğer bir konu, araştırma metodudur. Belirlenen konu hakkında nasıl bir araştırma yapılacağı önceden belirlenmelidir. Gözlem, mülakat, anket çalışması, doküman analizi kullanılabilecek yöntemlerden bazıları.

 

  • Tez yazarken bir ön çalışma yapmak gerekiyor, buna bir nevi geçici çalışma planı diyebiliriz. Nasıl bir çalışma yapılacağını belirlemek için bazı kaynak taraması ve araştırmaları içeren bu plan, tez yazımına geçmeden önce yapılması gereken bir taslak çalışmasıdır.

 

  • Tezimizde kullanmak üzere mümkün olduğunca ve birinci elden kaynaklar toplamalıyız. Topladığımız bu kaynaklar konusunda çok seçici davranmalıyız.

 

  • Okuma ve not alma da tez yazım aşamalarının önemli adımlarından birisi, okuduğumuz metinlerden önemli gördüğümüz kısımları not almalı ve bu konuda da oldukça seçici davranmalıyız.

 

  • Gerekli araştırmaları tamamladıktan ve gerekli olan bütün verileri topladıktan sonra en son aşama tez yazma aşamasıdır. Uzun süreli yaptığınız çalışmalar sonucu elde ettiğiniz bulguları ihtimaller içermeyen kesin bir dille belli bir taslakta yazıya aktarmalısınız. Tezinize tam hâkim olmak zorundasınız. Çünkü bundan sonraki aşama Akademisyenler önünde teziniz hakkında sınanacaksınız.

Tez Yazımından Sonraki Süreç

Çalışmalarınızın her aşamasında mutlaka desteğini almanız gereken danışmanınız ile tamamlamış olduğunuz tezi, baştan sona kontrol edip düzeltmeniz gereken yerler varsa düzelterek son haline getirmelisiniz. Bundan sonra enstitüden alacağınız Jüri atama formunu doldurup hazır olan teziniz ile birlikte yine enstitüye teslim etmeniz gerekiyor. Tez savunması yapmanız için size belirli bir gün verilecek, bu güne kadar güzel bir sunum hazırlamalısınız. Eğer kurul sunumunuzdan sonra onay verirse ne kadar tez kopyanız varsa o kadar onay sayfasını jüri üyelerine imzalatın. Düzeltme yapmanızı da isteyebilirler, böyle bir durumda mutlaka düzeltmelerinizi danışmanınızın kontrolünden geçirin.

By |2018-08-02T05:43:37+00:0031 Temmuz 2018|Categories: Genel|