Lisansüstü Eğitimin Sonu: Tez Dönemi

Üniversite mezuniyetinin son basamağı olan tez hazırlık ve sunumu süreci tüm öğrenciler için soru işaretidir. Sunumun konusunu belirlemek, literatür araştırması yapmak, kullanılacak ölçekleri belirmek gibi sırasıyla ilerleyen bölümlerin hazırlanabilmesi ciddi bir çalışma ve araştırma gerektirmektedir. Danışman hocaların önderlik ve rehberliğinde ilerleyen tez hazırlık aşaması tamamlandığında, savunma aşamasında sunum yapılarak jüriye çalışmanın detayları belirli bir süre içerisinde açıklanarak amaçlanan bilgiye ulaşılıp ulaşılmadığı ve bu bilgi edinilmeye çalışılırken hangi yolların izlendiği açıklanmaktadır.

tez konusunu nasil belirlemeliyim

Konuyu nasıl belirlemeliyim?

Tez konusu orijinalliğin yani daha önce aynı konunun çalışılmamış olmasını gerektirirken diğer taraftan mevcut yahut geliştirilebilir ölçeğe uygun bir konu olmalıdır. Yani mevcut ölçekler seçilen konularda kullanılabilir değilse yeni bir ölçek geliştirilebilir. Dolayısıyla bu aşamada dikkat edilmesi gereken şey seçilen konunun ölçülebilir ve kullanılan ölçeğin kontrol grubundan-var ise -deney grubundan da sağlıklı şekilde yanıt alabilir nitelikte olmasıdır. Bu konu ile ilgili detaylı bilgiyi daha önce yayınladığımız Tez Konusu Belirlemek İçin İpuçları isimli makalemizi okuyarak edinebilirsiniz.

savunmaya nasil hazirlanmaliyim

Savunmaya Nasıl Hazırlanmalıyım?

Öncelikle savunma öncesi, hazırlanan çalışma her aşamasıyla danışman hocanın kontrolünde ilerlemeli, gerekli görüldüğü noktalarda düzenlemeye gidilmelidir. Unutmayalım ki savunma sırasında çalışmaya sizin kadar hakim olan kişi hocanızdır ve gerekli olan yerlerde müdahale ederek birlikte götürdüğünüz çalışmanın nihayetinde de çalışmanızı destekleyecektir. Bu yüzden savunma sırasında yapmanız gereken şey; jürideki hocaların sorduğu sorulara soğukkanlı ve olabilecek en açık şekilde yanıt vermektir. Bu yüzden konuya, hangi ölçeklerin neyi amaçlayarak kullanıldığına, analizler sonucu elde edilen verilerin ne anlama geldiğine ve tüm bu sonuçların, çalışmaya başlarken elde edilmesi amaçlanan bilgiyle ne şekilde örtüşüp örtüşmediğini açıklayabilecek şekilde hakim olmak gerekmektedir.

By |2018-02-23T12:05:13+00:0025 Ekim 2017|Categories: Genel|